Preskočiť na hlavný obsah

Klasifikácia písma - vysvetlím ako som pochopil

Týmto príspevkom chcem jednoduchou cestou interpretovat učivo, ktoré som sa naučil za tento semester na predmete: Klasifikácia písma.

Základným dôležitým obrázkom je práve tento - na pravom okraji. Vidíme na ňom základné typy písiem:
Antikva - alebo serifové písmo (statická a dynamická), Egyptienka, Grotesk - alebo bezserifové / lineárne písmo (statický, dynamický a konštruovaný), Kaligrafikcé písmo, voľne písané písmo, lomené písmo.
Plus poznáme ešte Italienku a Toskánku.

Len pre doplnenie informácie serif je pätka.

Takže to by boli také informácie na úvod. My sme potom na hodinách riešili to, že sme fotili rôzne tabule z miest, kde žijeme a určovali sme aké fonty sú tam použité. Poviem vám, že poväčšine to bola hrôza :) a slovenský ľudia to asi robia tak, že toto písmo sa mi páči - tak ho tam šlahnem.
A potom mi odborníci nemáme prácu :D - je to zlý prístup. Hádam sa to zmení...

No a teraz by som vám chcel na pár príkladoch ukázať - pourčovať čo je čo.

Grotesk-Antikva
Tak napríklad prechodná forma - grotesk-antikva , asi najlepší a známy príklad u nás na Slovensku je logo firmy Tesco.

Ak si ten obrázok priblížite uvidíte, že sú tam neni ani plnohodnoné serify a nemôžeme ani povedať, že sú tam neni žiadne. Sú to takzvané náznaky serifov, a práve preto sa to nazýva grotesk-antikvou.

A ako sa líši statické písmo od dynamického? Tu je ďalší pic, pričom na ľavo sú ukážky dynamickej formy a na pravo statickej.

U písmena "R" to je jasné, musíte pozerať na nožičku, či je kolmo dole alebo šikmo. A pri písmenku "e" je to zase o tom ako je "tieňované" - kde má hrubšiu a kde má tenšiu líniu. Pri statických býva väčšinou linka najhrubšia po bokoch a úzke býva hore a dole, teda si tam predstavte akúsi vertikálnu linku. V prípade dynamickej formy je linka približne 45 stupňová.

Konštruovaný Grotesk (lineárne / bezserifové písmo)
príklad: logo Ubuntu


Jednoducho povedané, konštruovaný - geometricky konštruovaný grotesk rozoznáme podľa toho, že väčšina písmen pochádza akoby z jedného modulu, ktorý sa v ostatných opakuje. Ako keby z jedného tvaru vytvoríte všetky písmená.

Egyptienka
Asi najlahším príkladom je logo spoločnosti IBM. Jednoducho serify sú väčšinou rovnako široké ako ostatné parametre písmien. Sú bez nábehov, ostré hrany - také obdĺžniky proste. No a konkrétne IBM si to okrášlilo bielym prerušovacími čiarkami.

alebo napríklad také logo spoločnosti Sony.






Postupne budem tento článok dopĺňať.

Užitočné odkazy k téme:
http://www.typo.cz/_pismo/pis-klas-solp.html
http://www.identifont.com/identify.html


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Facebook - Pomoc s nastavením súkromia (Január 2011)

Všetky dôležité nastavenia súkromia na Facebooku si upravíte tu.  https://www.facebook.com/settings Našťastie sa Facebook zlepšil a ponúla prehľadnejší rozpis jednotlivých nastavení. Využívajte záložky na ľavej strane.  Všeobecné , Bezpečnosť , Súkrommie , Časová os a menovky , Blokovanie , Upozornenia , Mobil , Odberatelia , Aplikácie , Reklamy , Platby , Darčeky , Panel podpory * Ďalej pokračuje článok z roku 2011. * Na začiatku chcem upozorniť, že tento článok je z januára 2011 - takže niektoré nastavenia sa časom určite zmenia. Nie ste jediní, ktorým občas prekáža nastavovanie svojho účtu na Facebooku. Vie to byť dosť zdĺhavé a veľa ľudí sa v tom nevyzná. Niekedy ma to vie aj pekne vytočiť - ako ťažko sa k niektorým nastaveniam človek prekliká. Pre uľahčenie do budúcnosti som si spísal zoznam priamych liniek na niektoré položky - v nastavení súkromia, ktoré som dlho hladaľ - takto sa k ním dostatne na jedno kliknutie ;) Nastavenia súkromia http://www.faceboo

Návod: Plagát A4 A3 vo Photoshope

Ako na to? Plagát A3 / A4 v Adobe Photoshope. Návod pre totálnych amatérov / začiatočníkov. Zistíme si rozmer papiera A3. Do Google zadáme: "A3 paper size wiki" http://en.wikipedia.org/wiki/Paper_size   Veľkosti sú udávané v milimetroch. A4 - 210 × 297 (šírka x výška) A3 - 297 × 420 (šírka x výška) A2 - 420 × 594 (šírka x výška) Zapneme si Photoshop. CTRL + N / Súbor - Nový   Určíme si Prednastavenie - Medzinárodný papier. Velkosť - A3. Program nám nastaví rozmery - Šírka: 297, Výška: 420 (mm)   Ak budeme plagát tlačiť v profesionálnej tlačiarni, kde budú orezávať biele okraje, je potrebné, aby sme k udanej veľkosti pridali ešte 3 mm spadavky po každej strane. Tieto 3 mm sa nakoniec procesu orežú, takže by sa v nich nemali nachádzať žiadne dôležité údaje, ideálne iba pozadie.  Veľkosť vytvoreného súboru teda môže aj s 3mm spadavkou byť 297 + 6 = 303, 420 + 6 = 426  A3 + 3mm spadavka = 303 x 426 mm  Nezabudnite nastaviť 300 DPI rozlíšenie. DPI =

Hudba zo seriálu CSI:Miami

Vždy keď pozerám tento seriál zaujme ma hudba, ktorá zaznieva v epizódach. Konečne som si na to spomenul - a zagooglil som. Medzi prvými som našiel celkom zaujímavú stránku. http://csimiami.wetpaint.com/page/CSI:+Miami+Music?t=anon Zatiaľ to vyzerá tak, že tam nájdem všetky skladby čo v seriály odzneli. :) Prípadne ďalšie zdroje: http://www.tunefind.com/show/CSI:+Miami http://heardontv.com/tvshow/CSI%3A+Miami/Season+1