Preskočiť na hlavný obsah

Klasifikácia písma - vysvetlím ako som pochopil

Týmto príspevkom chcem jednoduchou cestou interpretovat učivo, ktoré som sa naučil za tento semester na predmete: Klasifikácia písma.

Základným dôležitým obrázkom je práve tento - na pravom okraji. Vidíme na ňom základné typy písiem:
Antikva - alebo serifové písmo (statická a dynamická), Egyptienka, Grotesk - alebo bezserifové / lineárne písmo (statický, dynamický a konštruovaný), Kaligrafikcé písmo, voľne písané písmo, lomené písmo.
Plus poznáme ešte Italienku a Toskánku.

Len pre doplnenie informácie serif je pätka.

Takže to by boli také informácie na úvod. My sme potom na hodinách riešili to, že sme fotili rôzne tabule z miest, kde žijeme a určovali sme aké fonty sú tam použité. Poviem vám, že poväčšine to bola hrôza :) a slovenský ľudia to asi robia tak, že toto písmo sa mi páči - tak ho tam šlahnem.
A potom mi odborníci nemáme prácu :D - je to zlý prístup. Hádam sa to zmení...

No a teraz by som vám chcel na pár príkladoch ukázať - pourčovať čo je čo.

Grotesk-Antikva
Tak napríklad prechodná forma - grotesk-antikva , asi najlepší a známy príklad u nás na Slovensku je logo firmy Tesco.

Ak si ten obrázok priblížite uvidíte, že sú tam neni ani plnohodnoné serify a nemôžeme ani povedať, že sú tam neni žiadne. Sú to takzvané náznaky serifov, a práve preto sa to nazýva grotesk-antikvou.

A ako sa líši statické písmo od dynamického? Tu je ďalší pic, pričom na ľavo sú ukážky dynamickej formy a na pravo statickej.

U písmena "R" to je jasné, musíte pozerať na nožičku, či je kolmo dole alebo šikmo. A pri písmenku "e" je to zase o tom ako je "tieňované" - kde má hrubšiu a kde má tenšiu líniu. Pri statických býva väčšinou linka najhrubšia po bokoch a úzke býva hore a dole, teda si tam predstavte akúsi vertikálnu linku. V prípade dynamickej formy je linka približne 45 stupňová.

Konštruovaný Grotesk (lineárne / bezserifové písmo)
príklad: logo Ubuntu


Jednoducho povedané, konštruovaný - geometricky konštruovaný grotesk rozoznáme podľa toho, že väčšina písmen pochádza akoby z jedného modulu, ktorý sa v ostatných opakuje. Ako keby z jedného tvaru vytvoríte všetky písmená.

Egyptienka
Asi najlahším príkladom je logo spoločnosti IBM. Jednoducho serify sú väčšinou rovnako široké ako ostatné parametre písmien. Sú bez nábehov, ostré hrany - také obdĺžniky proste. No a konkrétne IBM si to okrášlilo bielym prerušovacími čiarkami.

alebo napríklad také logo spoločnosti Sony.






Postupne budem tento článok dopĺňať.

Užitočné odkazy k téme:
http://www.typo.cz/_pismo/pis-klas-solp.html
http://www.identifont.com/identify.html


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Facebook - Pomoc s nastavením súkromia (Január 2011)

Všetky dôležité nastavenia súkromia na Facebooku si upravíte tu.  https://www.facebook.com/settings Našťastie sa Facebook zlepšil a ponúla prehľadnejší rozpis jednotlivých nastavení. Využívajte záložky na ľavej strane.  Všeobecné , Bezpečnosť , Súkrommie , Časová os a menovky , Blokovanie , Upozornenia , Mobil , Odberatelia , Aplikácie , Reklamy , Platby , Darčeky , Panel podpory * Ďalej pokračuje článok z roku 2011. * Na začiatku chcem upozorniť, že tento článok je z januára 2011 - takže niektoré nastavenia sa časom určite zmenia. Nie ste jediní, ktorým občas prekáža nastavovanie svojho účtu na Facebooku. Vie to byť dosť zdĺhavé a veľa ľudí sa v tom nevyzná. Niekedy ma to vie aj pekne vytočiť - ako ťažko sa k niektorým nastaveniam človek prekliká. Pre uľahčenie do budúcnosti som si spísal zoznam priamych liniek na niektoré položky - v nastavení súkromia, ktoré som dlho hladaľ - takto sa k ním dostatne na jedno kliknutie ;) Nastavenia súkromia http://ww...

Prvé skúsenosti s The War Z

The War Z (od Hammerpoint Interactive) Oficiálna stránka:  http://thewarz.com/  ( FAQ ) Videá a online streamy:  http://forums.thewarz.com/forumdisplay.php?39-Streams-and-Videos Zdochliak zisťuje čo to o The War Z Koštovka - Ako (ne)prežiť The War Z Aktuálna mapa (21.11.2012) Inventory (príklad) Postavy v hre  Zážitky:  Založili sme si náš prvý klan. Konečne sme sa jeden večer zišli všetci piati. Vybrali sme sa vyzbrojení do mestečka Clearview - je to jedno z najnebezpečnejších miest v hre. Zdalo sa nám, že sme zazreli niekoho hore nad mestom, na kopci pod vysielačom - rozhodli sme sa, že to tam obzrieme. Na kopci boli iba zombíci. Z kopca sme však videli dvoch hráčov kempovať na streche budovy, pokojne vyliezali a zliezali zhora nadol. Usúdili sme, že pravdepodobne len využívajú známe nedostatky "alfa" verzie hry. Zišli sme teda opatrne dole do mesta, pekne strategicky jeden po druhom. Lootovali sme dom po dome, dostali sme s...

Návod: Plagát A4 A3 vo Photoshope

Ako na to? Plagát A3 / A4 v Adobe Photoshope. Návod pre totálnych amatérov / začiatočníkov. Zistíme si rozmer papiera A3. Do Google zadáme: "A3 paper size wiki" http://en.wikipedia.org/wiki/Paper_size   Veľkosti sú udávané v milimetroch. A4 - 210 × 297 (šírka x výška) A3 - 297 × 420 (šírka x výška) A2 - 420 × 594 (šírka x výška) Zapneme si Photoshop. CTRL + N / Súbor - Nový   Určíme si Prednastavenie - Medzinárodný papier. Velkosť - A3. Program nám nastaví rozmery - Šírka: 297, Výška: 420 (mm)   Ak budeme plagát tlačiť v profesionálnej tlačiarni, kde budú orezávať biele okraje, je potrebné, aby sme k udanej veľkosti pridali ešte 3 mm spadavky po každej strane. Tieto 3 mm sa nakoniec procesu orežú, takže by sa v nich nemali nachádzať žiadne dôležité údaje, ideálne iba pozadie.  Veľkosť vytvoreného súboru teda môže aj s 3mm spadavkou byť 297 + 6 = 303, 420 + 6 = 426  A3 + 3mm spadavka = 303 x 426 mm  Nezabudnite nastavi...